W jakim celu adwokaci decydują się na specjalizacje?

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat jest osobą, która posiada wykształcenie wyższe prawnicze, zakończyła aplikację adwokacką oraz zdała egzamin uprawniający ją do pracy w zawodzie. Adwokat po zaliczeniu egzaminu adwokackiego ma prawo występowania w różnych gałęziach prawa, albowiem ze wszystkich dziedzin prawa zdaje egzamin. Teoretycznie może on zająć się zarówno sprawą cywilną a także karną. Niemniej prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w ustawach z każdej specjalności jest w zasadzie niewykonalne. Skuteczny adwokat w Warszawie służy pomocą prawną w postaci świadczenia porad prawnych, przygotowywania opinii i aktów prawnych, również może występować w imieniu swoich klientów przed sądami, oraz organami administracji.

Czy warto zrobić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który doskonali się tylko w określonej dziedzinie prawa będzie na czasie z kolejnymi zmianami, a zatem zagwarantuje szybsze zajęcie się petentem i jego problemem. Wyspecjalizowanie się przez adwokatów stało się środkiem na utrzymanie na trudnym rynku prawniczym ze względu na ogromną konkurencję. Specjalizacja w konkretnych dziedzinach da możliwość na wyróżnienie się z mnóstwa propozycji konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w danej gałęzi prędzej może znaleźć petentów niż ten, który zajmuje się każdą gałęzią prawa.
Nie jest fizycznie możliwe, aby ktokolwiek był specjalistą w każdej dziedzinie prawa. Identycznego zdania są petenci kancelarii adwokackich. Jeśli szukają osoby do wykonania konkretnej usługi to starają się, aby była wykonana przez osobę, która specjalizuje się w konkretnej branży.
Prowadzenie równolegle spraw na przykład z prawa rodzinnego i energetycznego doprowadzi jedynie, iż adwokat zakopie się w dokumentach tyczących się obydwu kwestii i całkowicie żadna z nich nie zostanie przeprowadzona idealnie.

Wykonywanie zawodu adwokata to nade wszystko funkcja społeczna. Nie można jej zredukować do świadczenia jedynie usług prawnych. Odnajdując gałąź prawa w której wyspecjalizuje się adwokat wzmacnia jego atrakcyjność na rynku dla potencjalnych petentów.
Współcześnie na rynku pojawia się także coraz więcej sprofilowanych kancelarii adwokackich, które wyszukują wyspecjalizowanych adwokatów. Są to kancelarie niezwykle wyprofilowane i zajmujące się wyłącznie tymi sprawami, które wpisują się w ich kierunek obowiązków. Dla takich kancelarii istotna będzie informacja czy konkretny prawnik został ekspertem w konkretnej dziedzinie, czy jest wyspecjalizowany w konkretnym obszarze pracy, posiada niezbędne zdolności czy też czy prowadził już takie sprawy.