Sprawa karna i cywilna – czym się różnią?

Główną różnicą pomiędzy procesami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia musi dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy potrzebujesz sprawdzonego adwokata? Czy znajdziesz odpowiedniego w Gdańsku?

Jak definiujemy sprawę karną

Sprawy karne dotyczą sytuacji, które uważa się za szkodliwe dla ogółu.

W postępowaniu karnym to sąd jest odpowiedzialny za rozstrzygnięcie procesu. Ogólnie mówiąc sąd musi odkryć prawdę, nawet jeśli osoba oskarżona, jej adwokat i prokurator nie próbują nic wnieść do postępowania. Inaczej sąd jest zobowiązany do samodzielnego przeprowadzenia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Czym wyróżnia się sprawa cywilna

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między dwoma osobami albo instytucjami.

W sprawach cywilnych wynik postępowania jest zależny od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Poza tym, że musi sama przedstawić sądowi dowody na poparcie jej żądań, to też musi wykonać to w należytym czasie i charakterze – w innym przypadku sąd ma prawo odmówić przyjęcia tych dowodów i oświadczeń.

Warto pamiętać, że to właśnie w postępowaniu cywilnym prawie każdy stara się załatwić swoje problemy w sądzie. Są to na przykład sprawy spadkowe, odszkodowawcze, oraz procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje i rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Pamiętaj, że sprawy cywilne rozwiązują jakieś konflikty i niesamowicie istotne jest posiadanie sprawdzonego adwokata. Musi znaleźć maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Pamiętaj, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie Twojego adwokata decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz właściwego prawnika, który wesprze Cię w procesie. 

W postępowaniu karnym za to sprawdzony adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeżeli masz pewność, że postępowanie powinno zakończyć się na Twoją korzyść, to profesjonalny adwokat sprawi, że nie będziesz się tak stresował.

Nie jest ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy adwokata w postępowaniu cywilnym – za każdym razem powinieneś postawić na profesjonalnego i doświadczonego prawnika, którego z pewnością wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska