Narzędzia pracy dentysty – co jest niezbędne w każdym gabinecie?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się sporo dziwnych akcesoriów, którymi posługuje się stomatolog. Musi on porządnie ustalić co stało się z naszymi zębami i bardzo precyzyjnie dostać się do miejsc, w których obowiązkowa jest ingerencja. Większość narzędzi stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i zawsze dezynfekują i sterylizują je przed użyciem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Wpis został napisany na podstawie strony Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne można podzielić na różne typy. Na początku warto wymienić narzędzia diagnostyczne, które zobaczycie podczas prawie każdej wizyty u dentysty. Następna kategoria to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy służące do usuwania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych wykorzystywane będą narzędzia endodontyczne, a w czasie leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

W dodatku w każdym gabinecie stomatologicznym znajdują się przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do dziury materiału wypełniającego. Najprawdopodobniej każdy wie, że dentyści często wyrywają zęby, a przy tym potrzebne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeśli dla odmiany będziemy mieć implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Fundamentalnym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można ocenić stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i trwałość wypełnienia zęba. W dodatku, przyrząd ten stosuje się przy opukiwaniu szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki można kupić w kilku kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym niezmiernie ważnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku dentysta sprawdza stan zębów, które są daleko i nie widzi ich po prostu zaglądając do buzi. W dodatku przy jego użyciu lekarz może skierować snop światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych znajdzie się też pęseta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne łapanie niewielkich elementów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne wykonane jest ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu kupić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze są jednym z bazowych przyrządów ekstrakcyjnych i są wykorzystywane podczas wyciągania korzeni, pozostałych w dziąśle. Głównie używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – posiadają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Następnym nielubianym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą stomatolodzy mogą leczyć próchnicę, w związku z tym są w każdym gabinecie. Możemy wyszczególnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich różni się od siebie parametrami i zastosowaniem. Wiertła stalowe najczęściej używane są podczas likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe niż te stalowe i są używane do cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo uniwersalne i bywają używane zarówno do wygładzania miejsc szorstkich, jak i podczas pracy z twardymi materiałami. 

Dobry stomatolog bardzo uważnie wybiera materiały i przyrządy używane do leczenia. Wszystkie potrzebne przyrządy można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie trzeba się bać o ich dostępność.