Księgowa, księgowy – jakie uprawnienia są potrzebne, aby wykonywać ten zawód?

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach rzetelny księgowy jest niezwykle cennym członkiem załogi. Przyda się w każdej firmie, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkim startupie, czy dużym i solidnym przedsiębiorstwie. Na szczęście profesjonalna księgowość jest bardzo łatwo dostępna, gdyż wiele osób chce pracować w miejscu, jakim jest biuro rachunkowe lub jednoosobowej działalności. Warto wyjaśnić, jakie wymagania należy spełnić, aby zostać księgową lub księgowym.

Dobra księgowość – czyli jaka?

Profesjonalne biuro rachunkowe powinno charakteryzować się paroma ważnymi kwestiami. Nade wszystko obsługa klienta powinna być należyta – mowa tutaj przede wszystkim o indywidualnym podejściu do oczekiwań każdej firmy, która zamierza skorzystać z usług, jakie oferuje dane biuro księgowe (takie jak na przykład Parakarion). Kluczowe jest również w pełni rzetelne podejście do wszelkich obowiązków – księgowość charakteryzuje się tym, że oczekuje bycia dokładnym oraz rozważnym, w związku z czym księgowa powinna być osobą nad wymiar odpowiedzialną. 

Jak zostać księgową – potrzebne kwalifikacje

Nie istnieją jeszcze w Polsce konkretne studia, które z automatu pozwalają na to, by wykonywać zawód księgowej. Warto jednak podjąć jeden z kierunków pokrewnych, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – na pewno zostanie to docenione przez biuro rachunkowe, a także zapewni obszerną wiedzę oraz potrzebne umiejętności, które pozwolą potem na pracę w firmie, jaką jest biuro rachunkowe. Dobrze także podjąć pewne kursy poszerzające kompetencje, gdyż księgowość nieustannie się rozwija i stawia przed księgowymi cały czas nowe wyzwania.