Badanie histopatologiczne robi się przez wzięcie materiału od pacjenta, a kolejno przeanalizowanie go pod mikroskopem. Robione jest aby oszacować proces chorobowy. Stosowane jest najczęściej przy nowotworach, z racji jego dużej efektywności – w ten sposób dostaje się dane o rodzaju guza i stopnia jego złośliwości. Badanie zajmuje do trzech dni ale na wyniki trzeba oczekiwać mniej więcej dwa tygodnie.
Co to jest badanie histopatologiczne i co powinniśmy o nim wiedzieć?
Żeby przeprowadzić badanie histopatologiczne, konieczne jest wykonanie biopsji. Uzyskuje się w niej wycinek tkanki, na której pojawiły się zmiany od choroby. Metoda zależy od miejsca, z którego trzeba ją pobrać. Przeważnie chorzy dostają znieczulenie miejscowe, a dzieci ogólne.
Badanie to daje możliwość oszacowania stopnia zaawansowania chorób nowotworowych ale też nienowotworowych, na przykład schorzenia nerek, przewodu pokarmowego oraz wątroby.
Co dzieje się z materiałem podczas badania histopatologicznego?
Materiał, który był wzięty oddawany jest zazwyczaj do laboratorium, w którym jest specjalnie przygotowany do badania. Konieczne jest włożenie go do 10% roztworu formaliny lub roztworu formaliny w alkoholu etylowym. Potem na materiale przeprowadzane są procesy odwadniania, żeby później zalać go płynną parafiną. Taki parafinowy bloczek często jest jeszcze poddany odpowiednim procesom barwienia, które uwidocznią wszystkie struktury komórkowe.
Samo przygotowanie i ocena próbki zajmuje zazwyczaj do 3 dni – czas ten jest zależny od rozmiaru pobranej tkanki. Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wynik to może zająć 7-14 dni.