Ile kosztuje Bitcoin?

Bitcoin od jakiegoś czasu znajduje się w głównym nurcie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) waluta od swojego ogłoszenia w 2011 roku ciągle zdobywa nowych zwolenników. Na początku swojego istnienia Bitcoin był wart mniej niż 1 dolar. W listopadzie 2021 jego cena osiągała niemal 70 tysięcy dolarów. Aktualnie oscyluje w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przeszedł długą drogę stając się najbardziej popularnym i najbardziej chodliwym cyfrowym aktywem. Jak kształtuje się jego cena i z czego ona wynika?

Skąd wziął się Bitcoin?

Bitcoin pojawił się jako dobro odporny(e) na inflację i machinacje ze strony rządów. Od tego czasu tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to zwolennicy wolności, anonimowości i braku centralizacji.

Dzięki temu, że jest dobrem deflacyjnym, jego ilość jest ograniczona. Pozwala to na ochronę własnych oszczędności. Jest to przede wszystkim ważne w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja ciągle rośnie.

Popularność Bitcoina przyczyniły się również, że cały czas powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich próbuje odpowiedzieć na różne(ym) problemy(om) i charakteryzować się użytecznością.

Inwestycje w Bitcoina można zestawić z rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami zostajemy swoim bankiem. Ma to plusy, ale łączy się też z ryzykiem. Trzeba kontrolować naszych środków, właściwie dbać o wszystkie zabezpieczenia. W sieci znajdzie się wiele hakerów czekających na nasz błąd.

Bitcoin – skąd wahania cen?

Wartość Bitcoina od lat jest wolatywna. Jednak badając wykres tego dobra w szerokiej perspektywie można zauważyć, że mimo różnych turbulencji “cyfrowe złoto” systematycznie rośnie. Na jego cenę wpływa wiele czynników.

Począwszy od ilości BTC dostępnego na rynku ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to naturalne, że jego cena wzrasta.

Jest to też aktywo podatne na wahania na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki transparentności Bitcoina, każdy użytkownik może bez problemu śledzić. Można sprawdzić, która giełda kryptowalut proponuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile monet wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Obecnie przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Wykres Bitcoina tylko to odzwierciedla.

Do Bitcoina porównuje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut oferuje możliwości handlu parami: Bitcoin do pozostałych kryptowalut.

Analiza rynku dowodzi, że zazwyczaj, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły też inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC powinna być dojrzałym wyborem inwestora. Ważnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest łatwiejsza w korzystaniu, ale wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast zapewniają anonimowość. Patrząc na inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z niezależnych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut