Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Bez wątpienia w obecnych czasach znajomość języków jest niezwykle ważna w związku z czym warto uczyć dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej wprowadzić go tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie warto czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej jest to system polegający na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie. Plusy takiego sposobu nauczania to:

  • kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz kulturalnej obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • poznawanie literatury, kultury oraz historii krajów innych niż ojczysty;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • możliwości kontynuowania edukacji za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest ogrom. Niżej je wymieniliśmy.

Nauka tolerancji

Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce bo intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko będzie miało lepszy akcent

Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem także się z nim dokształcać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma bardzo duży wpływ na naukę nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę, z dnia na dzień słownik dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.