Czy do diesla można zamontować gaz?

W trakcie pandemii właściciele aut potrzebują możliwości tanich i efektywnych. Myślą nad tym, czy w jednostce diesla sprawdzi się paliwo gazowe. Decydując się na taką zmianę, trzeba wziąć pod uwagę pozytywy. One zaś bywają mniejsze od oczekiwanych.

Paliwo gazowe w dieslu

Użycie gazu ziemnego w silniku wysokoprężnym nie jest nowością. Mieszkańcy Australii od wielu lat stosują taką metodę w samochodach użytkowych. To rozwiązanie sprawdza się najskuteczniej w takich urządzeniach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla interesuje więc przede wszystkim firmy mające ciężarówki bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W osobówkach odznaczających się niskim przebiegiem system LPG zainstalowany w jednostce wysokoprężnej zwraca się raczej słabo. 

3 typy instalacji LPG dla diesla

Wykorzystanie w silniku wysokoprężnym instalacji gazowej praktycznie nigdy nie przesądza pracy motoru jedynie na gazie ziemnym. Wprawdzie istnieje taka możliwość, sugerowana poprzez tak zwany system mono fuel, ale bywa ona związana z potrzebą przeróbki całej jednostki.

Inną opcją jest system dual fuel: wewnątrz komory spalania wpuszcza się olej napędowy i LPG. Przy instalacji tego typu niezbędne okazuje się wgranie nowego oprogramowania do komputera, który nadzoruje pracę jednostki napędowej. 

Ostatnia możliwość, czyli diesel gaz, cechuje się mniejszymi nakładami finansowymi, dzięki czemu jest osiągalna dla większości zainteresowanych. LPG stanowi tu najwyżej 30% składu paliwa – jednostka napędowa nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.